Preloader
 

Faq

Home / Faq / ARAÇ GİYDİRMEDE YASAL PROSEDÜR VE VERGİLENDİRME

ARAÇ GİYDİRMEDE YASAL PROSEDÜR VE VERGİLENDİRME

Araç giydirme işlemleri; renk değişimi yada kısmı araç giydirme şeklinde yapılabilmektedir. Buna göre Ticari araçlarda reklam bulundurulması yönetmeliğine bağlı olarak araçların ön kaput, arka bagaj, tavan ve cam kısımlarına uygulama yapılması uygun görülmemektedir.

Ayrıca kamyon, kamyonet, tır ve otobüs için araç yanlarına aracın boyutunu aşacak şekilde yada genişliğini büyütecek şekilde pano ve benzeri ürünler ile reklam uygulaması yapılamamaktadır.

Tüm araç giydirme işlemleri m2 üzerinden vergilendirmeye tabi olup, bu vergilendirme işlemleri aracınızın yada firmanızın bağlı olduğu belediyeden, reklam firmasından alınacak fatura ile yıllık olarak ‘reklam ilan vergisi’adı altında ödenmektedir.

Reklam giydirmesi yapılan aracın, ticari araçlarda reklam bulundurulması yönetmeliğine uygun şekilde giydirildiğinin tespiti için TUVTÜRK İstasyonlarında reklam giydirme denetimi sağlandıktan sonra Ek1 Formu doldurulacaktır. Daha sonra ruhsat aslı ve fotokopisi ile birlikte bağlı olduğunuz Trafik Müdürlüğüne gidilerek Trafik Müdürlüğünün Ruhsata ” Araç Reklam Logoludur” ibaresi eklemesiyle işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

İlgili Yönetmeliğe Buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir